NOBISCUM AD CAELUM…

Wstąpmy do Ogrodu Pana

 

Dzisiaj w Kościele Katolickim przeżywamy wspomnienie NMP z Góry Karmel. O pojawieniu się szkaplerza w pobożności karmelitańskiej powiedziała w rozmowie z Marią Rachel Cimińską, Iwona Wilk radna prowincjalna Krakowskiej Prowincji Świeckiego Zakonu Karmelitów Bosych (OCDS).

(więcej…)

13-tu męczenników z Pratulina

Niebawem będziemy obchodzili 140 rocznicę Męczeństwa Wincentego Lewoniuka i 12 towarzyszy. Postacie błogosławionych przybliżył w rozmowie z Marią Rachel Cimińską,  ks. Jarosław Oponowicz, posługujący w Sanktuarium w Pratulinie.

Maria: 140 raz Diecezja Siedlecka, będzie przeżywać wspomnienie męczeństwa Unitów z Pratulina. Czy z każdym rokiem następuje większe zainteresowanie Męczennikami, czy wręcz odwrotnie?

Ks. Jarosław Oponowicz: Męczennicy z Pratulina, jak często mówimy są „trudnymi świętymi”. To ludzie prości a jednocześnie mocni, zginęli w surowej zimowej scenerii także w sensie przenośnym, gdy myślimy o braku wolności Ojczyzny i Kościoła. Jednak może właśnie taka postawa, złagodzona pięknem krajobrazu w którym żyli, zachęca coraz większą ilość pielgrzymów, aby przyjeżdżać do Pratulina, klękać przy relikwiach i upraszać łaski naśladowania ich oraz koniecznych, ziemskich darów. Tak, odnotowujemy coraz większy ruch pielgrzymkowy, zarówno zorganizowane grupy jak też pojedyncze rodziny nawiedzają Pratulin. Ilość wzrosła po oddaniu do użytku Martyrium Pratulińskiego, kościółka przywiezionego tutaj i postawionego na miejscu męczeństwa.

 

Maria: Jak zewnętrznie objawia się zainteresowanie ludzi błogosławionymi?

Ks. Jarosław Oponowicz: Odwiedzający Pratulin przede wszystkim słuchają opowieści o ich męczeństwie, niejako napełniają się ich odwagą, miłością Kościoła, duchem wspólnoty i troską o Ojczyznę. Całując relikwie oddają cześć Bogu i „dotykają” tych, którzy oddawali własne życie dla miłości Chrystusa i Kościoła, dla wierności tradycji liturgicznej i swoim bliskim, których uczyli modlitwy w takim a nie innym kształcie. Wielu wędruje drogą Krzyżową czy Dróżkami Męczenników aby upraszać łaskę naśladowania oraz koniecznych dla funkcjonowania darów. Jest tradycją naszego Sanktuarium, że przyjeżdżający biorą ze sobą ziemię pobraną z miejsca męczeństwa albo grobu w specjalnych opakowaniach i traktują ją jako znak zawierzenia Bogu poprzez wstawiennictwo Błogosławionego Wincentego Lewoniuka i towarzyszy. Przykładają ją podczas modlitwy do chorego miejsca i tak proszą o zdrowie czy nawrócenie bliskiej osoby.

 

Maria: Czy kapłani posługujący przy Sanktuarium, coraz wyraźniej przybliżają biografię konkretnych Męczenników, czy nie jest to możliwe?

Ks. Jarosław Oponowicz: To jakby podstawowe zadanie. Z taką myślą opowiadamy historię męczeństwa z uwzględnieniem ról poszczególnych Błogosławionych, wypowiadanych przez nich słów, ukazaniu postaw, gdyż każda  z nich jest cząstką owej wspaniałej mozaiki, która jest witrażem ich niebiańskiego wizerunku. Z taką też myślą powstały Dróżki Pratulińskie, gdzie przy pomocy specjalnego modlitewnika możemy kontemplować pamięć o każdym z nich osobiście i „dotknąć” jego osobowości, pobyć z Nimi niejako na osobności, w cichej modlitwie „nadbużańskiej izdebki”, o której mówił Chrystus.

 

Maria: Co umożliwia ludziom którzy przyjadą do Pratulina zapoznanie się z historią Unitów?

Ks. Jarosław Oponowicz: Najbardziej jest to opowieść kapłanów pracujących w Sanktuarium. Niemniej bardzo bogatym dziełem, które co więcej można zabrać ze sobą gdyż jest film „Pratulin”, z dodatkami, gdzie przedstawiona jest wersja fabularyzowana wydarzeń, z udziałem naszych parafian, z czego jesteśmy bardzo dumni. Znajdziemy tam wykład np. prof. Krawczaka z Warszawy, szczegółowo ukazujący historię Wydarzenia Pratulińskiego jak i całe tło Ich życia. Poza tym w Martyrium Pratulińskiem, drewnianym kościółku, znajdują się tablice, które bardzo szeroko ukazują historię Unii, męczeństwo jak też cały proces beatyfikacyjny.

 

Maria: Czy posiadacie miejsca noclegowe, dla tych co chcieliby pozostać dłużej przy męczennikach?

Ks. Jarosław Oponowicz: Możemy powiedzieć, że plany budowy Domu Pielgrzyma nabierają rumieńców. Przestaje być to już tylko pobożne życzenie. Mamy zaś małą jadłodajnię, gdzie można zaspokoić pierwszy głód oraz sklepik z pamiątkami i literaturą gdzie posilimy się duchowo. Zapraszam do Pratulina, małej miejscowości nad Bugiem, wielkiej świadectwem Błogosławionych Męczenników Podlaskich, oraz na stronę WWW.Sanktuariumpratulin.pl która jest cały czas rozwijana, m. in. o świadectwa wstawiennictwa. Tam też można przesłać intencje do naszej modlitwy Nowennowej, którą w tym roku sprawujemy uroczyście od 14 do 22 stycznia o godz. 19.00, przed wspomnieniem, które będzie miało miejsce 23 stycznia o godz. 12.00 a któremu będzie przewodniczył ks. biskup Piotr Sawczuk.

W roku 140-lecia męczeństwa zapraszamy do Pratulina na godz. 19.00 także każdego 23 dnia miesiąca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *