13-tu męczenników z Pratulina

Niebawem będziemy obchodzili 140 rocznicę Męczeństwa Wincentego Lewoniuka i 12 towarzyszy. Postacie błogosławionych przybliżył w rozmowie z Marią Rachel Cimińską,  ks. Jarosław Oponowicz, posługujący w Sanktuarium w Pratulinie.
Ks. Jarosław Oponowicz:
Męczennicy z Pratulina, jak często mówimy są „trudnymi świętymi”. To ludzie prości a jednocześnie mocni, zginęli w surowej zimowej scenerii także w sensie przenośnym, gdy myślimy o braku wolności Ojczyzny i Kościoła. Jednak może właśnie taka postawa, złagodzona pięknem krajobrazu w którym żyli, zachęca coraz większą ilość pielgrzymów, aby przyjeżdżać do Pratulina, klękać przy relikwiach i upraszać łaski naśladowania ich oraz koniecznych, ziemskich darów. Tak, odnotowujemy coraz większy ruch pielgrzymkowy, zarówno zorganizowane grupy jak też pojedyncze rodziny nawiedzają Pratulin. (...)

CZYTAJ DALEJ...

Jan Paweł II – lekcja świętości

Kanonizacja papieża Polaka wywołała falę euforii. Kim dla papieża byli święci i jak pojmował świętość? Na te i inne pytania odpowiedział Marii Rachel Cimińskiej ks Jarosław Oponowicz, zafacynowany postacią bł. Jana Pawła II.

Maria: Jan Paweł II, nie raz wzywał do świętości. Jak należy rozumieć świętość, aby osoba wierząca nie wpadła w dewocję?

Ks. Jarosław Oponowicz: Obowiązek świętości wynika z wezwania Bożego „Bądźcie świętymi, ponieważ Ja jestem święty!” Kpł 11, 44. Już od początków drogi kapłańskiej Karol Wojtyła, był w szczególny sposób naznaczony wpływem świętych oraz wielkich postaci służących z poświęceniem narodowi. Pierwsze Msze Święte, sprawowane w krypcie św. Leonarda, w Dzień Zaduszny, automatycznie wiązały się ze wspomnieniem świętych patronów oraz tych, którzy oczekiwali na niebo, w czyśćcu do jego świętości.

CZYTAJ DALEJ...
Wszystkim dla wszystkich (1)

6 października 2013 r. uroczyście otwarto proces beatyfikacyjny  sł. Bożego Adolfa Piotra Szelążka. Kim był i co charakteryzuje i jaki dorobek zostawił po sobie? Osobę Sługi Bożego przybliżyła w rozmowie z Marią Rachel Cimińską, siostra Hiacynta Augustynowicz postulator procesu beatyfikacyjnego ks. bp Adolfa Piotra Szelążka
Maria: Najczęściej środowiskiem kształtującym przyszłego świętego jest rodzina. Jak to wyglądało w przypadku bp. Adolfa Piotra Szelążka?
s. Hiacynta Augustynowicz: Dziecko ufa swoim rodzicom bezgranicznie. Jeśli mu zagraża jakieś niebezpieczeństwo, szybko biegnie schować się u swej matki

Ślub miłości

W adhortacji Vita consecrata, czytamy: Życie konsekrowane ze swej natury jest całkowitą, ostateczną, bezwarunkową i pełną miłości odpowiedzią daną Bogu. Jak realizują ślub miłości, Siostry Małe Misjonarki Miłosierdzia, dowiedzieć możemy się z rozmowy Marii Rachel Cimińskiej, z siostrą Marią Sylwią Bigaj SMMM.
Maria: Od 90 lat siostry są w Polsce. Pośród podstawowych ślubów, w waszym zgromadzeniu składany jest ślub miłości. Jak należy interpretować ten ślub?
S. M. Sylwia Bigaj SMMM: Orionistki oprócz trzech ślubów czystości, ubóstwa i posłuszeństwa składają czwarty dodatkowy ślub miłości. (...)

Zbliża się 25. rocznica męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki PDF Drukuj Email
Wpisany przez TOMASZ SANCTI   
czwartek, 15 października 2009 13:34
25. rocznica męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki Ogólnopolskie obchody 25. rocznicy śmierci ks. Jerzego Popiełuszki rozpocznie w najbliższy piątek konferencja w Toruniu. 18 października zostanie odprawiona na włocławskiej tamie Msza św. upamiętniająca jego męczeństwo, a w dniu kolejnym w bydgoskim kościele Świętych Polskich Męczenników będzie sprawowana Msza św. w intencji beatyfikacji ks. Jerzego.

Dwudniowa konferencja pt. „25. Rocznica Męczeńskiej Śmierci Księdza Jerzego Popiełuszki. Kościół w dobie totalitaryzmów: hitlerowskiego i komunistycznego”, która rozpocznie się 16 października w toruńskim ratuszu, zainauguruje ogólnopolskie uroczystości śmierci kapelana Solidarności. Będzie jej towarzyszyć otwarcie wystawy prezentującej sylwetki kapłanów prześladowanych przez systemy totalitarne: ks. Jerzego Popiełuszki, ks. Romana Kotlarza i bł. ks. Władysława Findysza.

W niedzielę, 18 października, na włocławskiej tamie, tuż obok miejsca, z którego wyłowione zostało ciało ks. Jerzego Popiełuszki, zostanie o godz. 13.00 odprawiona uroczysta Msza św. pod przewodnictwem biskupa włocławskiego Wiesława Meringa z udziałem biskupów z diecezji włocławskiej, toruńskiej i bydgoskiej. Swój udział potwierdził Prezydent RP Lech Kaczyński.

Od rana będzie trwał VII Bieg Sztafetowy Szlakiem Męczeńskiej Śmierci Księdza Jerzego Popiełuszki na trasie: Bydgoszcz – Górsk – Toruń – Włocławek. O godz. 19.00 w Bydgoszczy, Toruniu i Włocławku odbędą się specjalne pokazu filmu „Popiełuszko. Wolność jest w nas”.

- Wspomnienie to jest dla nas szczególnym darem w przeżywanym Roku Kapłańskim, tym bardziej, że czekamy na bliską już beatyfikację ks. Jerzego – mówi bp Jan Tyrawa, przypominając, że to z Bydgoszczy, z kościoła Polskich Świętych Braci Męczenników, ksiądz Jerzy wyruszył w swoją ostatnią drogę. W tym właśnie kościele w poniedziałek 19 października zostanie odprawiona Eucharystia pod przewodnictwem świadka tamtych wydarzeń kard. Józefa Glempa. Prymas Polski poświęci spiżowe drzwi Sanktuarium Nowych Męczenników "Drogi do wolności" i "Zło dobrem zwyciężaj". Uroczystości rozpoczną się o godz. 18.00 przy pomniku Sługi Bożego.

W Górsku, gdzie Służba Bezpieczeństwa PRL uprowadziła 19 października 1984 r. kapelana Solidarności, o godz. 20.45 rozpocznie się w kościele koncert „Dobro Nieskończone”. Po koncercie nastąpi przejście pod pomnik w kształcie przewróconego krzyża, który upamiętnia uprowadzenie ks. Popiełuszki.

Uroczystości w 25. rocznicę śmierci ks. Popiełuszki odbywać się będą także na warszawskim Żoliborzu, w kościele św. Stanisława Kostki, gdzie ks. Jerzy Popiełuszko był wikarym i gdzie znajduje się jego grób. 16 października o godz. 19.00 odbędzie się koncert Wojciecha Kilara „Missa pro pace” W dniu następnym w Domu Pielgrzyma „Amicus” odbędzie się sympozjum „Droga do świętości” z wykładami prof. Jana Żaryna i ks. dr. Tomasza Kaczmarka. 18 października o godz. 11.00 zaplanowano koncert „Nie gubić nadziei”. W poniedziałek, 19 października, Mszy św. o godz. 18.00 będzie przewodniczył w kościele św. Stanisława Kostki metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz.

Osobie ks. Popiełuszki poświęcona zostanie też sesja naukowa w seminarium duchownym we Włocławku, w czwartek 22 października br. o godz. 16.00. Po sesji, o godz. 18.30, w katedrze włocławskiej Mszy św. przewodniczyć będzie bp Wiesław Mering.

PROGRAM OBCHODÓW


16.10.2009 Toruń - Ratusz Staromiejski
10.00-17.30 Ogólnopolska konferencja pt. „25. Rocznica Męczeńskiej Śmierci Księdza Jerzego Popiełuszki. Kościół w dobie totalitaryzmów: hitlerowskiego i komunistycznego" - I część konferencji
10.30 Otwarcie wystawy prezentującej sylwetki kapłanów prześladowanych przez systemy totalitarne: ks. Jerzego Popiełuszki, ks. Romana Kotlarza i bł. ks. Władysława Findysza

17.10.2009 Toruń - Ratusz Staromiejski
9.00-12.30 II część konferencji.
17.00 Msza św. o rychłą beatyfikację – Kościół Wniebowzięcia NMP w Toruniu

18.10.2009
7.30-18.30 VII Bieg Sztafetowy Szlakiem Męczeńskiej Śmierci
Księdza Jerzego Popiełuszki Bydgoszcz – Górsk – Toruń – Włocławek

12.00 Koncert orkiestr dętych kopalni soli z Inowrocławia i Kłodawy we Włocławku.

13.00 Msza Święta sprawowana w 25. Rocznicę Męczeńskiej
Śmierci Księdza Jerzego Popiełuszki – Włocławek Tama

19.00 Projekcja filmu pt. „Popiełuszko. Wolność jest w nas"
Bydgoszcz (kościół pw. Świętych Polskich Braci Męczenników, ul. Księdza Jerzego Popiełuszki 3), Toruń (kościół pw. NMP, ul. Panny Marii 2), Włocławek (aula Seminarium Duchownego im. Kardynała Wyszyńskiego, ul. Prymasa Stanisława Karnkowskiego 3)

19.10.2009
18.00 Msza Święta w intencji beatyfikacji Księdza Jerzego Popiełuszki – Bydgoszcz – kościół pw. Świętych Polskich Męczenników ul. Księdza Jerzego Popiełuszki 2

20.45 Koncert pt. „Dobro Nieskończone" – Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Górsku, ul. Księdza Markiewicza 8
Po koncercie nastąpi przejście z kościoła pod obelisk upamiętniający uprowadzenie Księdza Jerzego Popiełuszki

BP KEP

ŹRÓDŁO :

banery
 
Designed by Templatka.pl | Copyright by SANCTI - Serwis Ewangelizacyjny