Bądźcie mocni i mężnego serca - chrześcijanie w Syrii9 listopada w Kościele w Polsce,przeżywać będziemy VI Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. W tym roku przybliżona zostanie sytuacja Kościoła w Syrii, w której ma miejsce exodus chrześcijan.
Sytuację Kościoła w Syrii przybliżył w rozmowie z ks. Tomaszowi Grzybowi z Polskiej Sekcji Pomocy Kościołowi w Potrzebie, biskup Chaldejski z Syrii Antoine Audo. CZYTAJ DALEJ...

Pomóż paulistom na Ukrainie!


W dniu 5 marca 2014 r. zakonnicy z Towarzystwa Świętego Pawła rozpoczęli swoją misję na Ukrainie.

Jest to pierwsza placówka paulistów w tym kraju. Obecność zakonników jest darem polskiej wspólnoty paulistów dla Kościoła na Ukrainie i wpisuje się w obchody Jubileuszu 100-lecia założenia Rodziny Świętego Pawła.


CZYTAJ WIĘCEJ ...

Nowa szkoła miłości

Zakon Kamilianów, którego charyzmatem jest służba chorym, założony przez Świętego Kamila de Lellis (1550 1614) obchodzi obecnie Rok Jubileuszowy 400 lecia śmierci założyciela. Jest to okazja by przypomnieć sobie sylwetkę i duchową spuściznę Giganta Miłosierdzia. Postać świętego przybliżył w rozmowie z Marią Rachel Cimińską, ojciec Krzysztof Trębski z Zakonu Kleryków Regularnych Posługującego Chorym.

Córka Kościoła

Jak czytamy u Enzo Bianchi: „Dla Klary, podobnie jak dla Franciszka, tym co najważniejsze, jest panowanie Boga nad całym życiem i nad wszystkimi rzeczami. Stąd swoista <centralność> życia, pragnień i działań, która została ustanowiona przez Chrystusa, stąd jej przekonanie, że dynamika pokutnego życia lub też nawrócenia została dana i winna być poszukiwana jedynie w Duchu Świętym.”

Jan Paweł II – lekcja świętościKanonizacja papieża Polaka wywołała falę euforii. Kim dla papieża byli święci i jak pojmował świętość? Na te i inne pytania odpowiedział Marii Rachel Cimińskiej, ksiądz Jarosław Oponowicz, proboszcz parafii p.w. św. Jana Pawła II w Siedlcach.


CZYTAJ WIĘCEJ ...

Zbliża się 25. rocznica męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki PDF Drukuj Email
Wpisany przez TOMASZ SANCTI   
czwartek, 15 października 2009 13:34
25. rocznica męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki Ogólnopolskie obchody 25. rocznicy śmierci ks. Jerzego Popiełuszki rozpocznie w najbliższy piątek konferencja w Toruniu. 18 października zostanie odprawiona na włocławskiej tamie Msza św. upamiętniająca jego męczeństwo, a w dniu kolejnym w bydgoskim kościele Świętych Polskich Męczenników będzie sprawowana Msza św. w intencji beatyfikacji ks. Jerzego.

Dwudniowa konferencja pt. „25. Rocznica Męczeńskiej Śmierci Księdza Jerzego Popiełuszki. Kościół w dobie totalitaryzmów: hitlerowskiego i komunistycznego”, która rozpocznie się 16 października w toruńskim ratuszu, zainauguruje ogólnopolskie uroczystości śmierci kapelana Solidarności. Będzie jej towarzyszyć otwarcie wystawy prezentującej sylwetki kapłanów prześladowanych przez systemy totalitarne: ks. Jerzego Popiełuszki, ks. Romana Kotlarza i bł. ks. Władysława Findysza.

W niedzielę, 18 października, na włocławskiej tamie, tuż obok miejsca, z którego wyłowione zostało ciało ks. Jerzego Popiełuszki, zostanie o godz. 13.00 odprawiona uroczysta Msza św. pod przewodnictwem biskupa włocławskiego Wiesława Meringa z udziałem biskupów z diecezji włocławskiej, toruńskiej i bydgoskiej. Swój udział potwierdził Prezydent RP Lech Kaczyński.

Od rana będzie trwał VII Bieg Sztafetowy Szlakiem Męczeńskiej Śmierci Księdza Jerzego Popiełuszki na trasie: Bydgoszcz – Górsk – Toruń – Włocławek. O godz. 19.00 w Bydgoszczy, Toruniu i Włocławku odbędą się specjalne pokazu filmu „Popiełuszko. Wolność jest w nas”.

- Wspomnienie to jest dla nas szczególnym darem w przeżywanym Roku Kapłańskim, tym bardziej, że czekamy na bliską już beatyfikację ks. Jerzego – mówi bp Jan Tyrawa, przypominając, że to z Bydgoszczy, z kościoła Polskich Świętych Braci Męczenników, ksiądz Jerzy wyruszył w swoją ostatnią drogę. W tym właśnie kościele w poniedziałek 19 października zostanie odprawiona Eucharystia pod przewodnictwem świadka tamtych wydarzeń kard. Józefa Glempa. Prymas Polski poświęci spiżowe drzwi Sanktuarium Nowych Męczenników "Drogi do wolności" i "Zło dobrem zwyciężaj". Uroczystości rozpoczną się o godz. 18.00 przy pomniku Sługi Bożego.

W Górsku, gdzie Służba Bezpieczeństwa PRL uprowadziła 19 października 1984 r. kapelana Solidarności, o godz. 20.45 rozpocznie się w kościele koncert „Dobro Nieskończone”. Po koncercie nastąpi przejście pod pomnik w kształcie przewróconego krzyża, który upamiętnia uprowadzenie ks. Popiełuszki.

Uroczystości w 25. rocznicę śmierci ks. Popiełuszki odbywać się będą także na warszawskim Żoliborzu, w kościele św. Stanisława Kostki, gdzie ks. Jerzy Popiełuszko był wikarym i gdzie znajduje się jego grób. 16 października o godz. 19.00 odbędzie się koncert Wojciecha Kilara „Missa pro pace” W dniu następnym w Domu Pielgrzyma „Amicus” odbędzie się sympozjum „Droga do świętości” z wykładami prof. Jana Żaryna i ks. dr. Tomasza Kaczmarka. 18 października o godz. 11.00 zaplanowano koncert „Nie gubić nadziei”. W poniedziałek, 19 października, Mszy św. o godz. 18.00 będzie przewodniczył w kościele św. Stanisława Kostki metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz.

Osobie ks. Popiełuszki poświęcona zostanie też sesja naukowa w seminarium duchownym we Włocławku, w czwartek 22 października br. o godz. 16.00. Po sesji, o godz. 18.30, w katedrze włocławskiej Mszy św. przewodniczyć będzie bp Wiesław Mering.

PROGRAM OBCHODÓW


16.10.2009 Toruń - Ratusz Staromiejski
10.00-17.30 Ogólnopolska konferencja pt. „25. Rocznica Męczeńskiej Śmierci Księdza Jerzego Popiełuszki. Kościół w dobie totalitaryzmów: hitlerowskiego i komunistycznego" - I część konferencji
10.30 Otwarcie wystawy prezentującej sylwetki kapłanów prześladowanych przez systemy totalitarne: ks. Jerzego Popiełuszki, ks. Romana Kotlarza i bł. ks. Władysława Findysza

17.10.2009 Toruń - Ratusz Staromiejski
9.00-12.30 II część konferencji.
17.00 Msza św. o rychłą beatyfikację – Kościół Wniebowzięcia NMP w Toruniu

18.10.2009
7.30-18.30 VII Bieg Sztafetowy Szlakiem Męczeńskiej Śmierci
Księdza Jerzego Popiełuszki Bydgoszcz – Górsk – Toruń – Włocławek

12.00 Koncert orkiestr dętych kopalni soli z Inowrocławia i Kłodawy we Włocławku.

13.00 Msza Święta sprawowana w 25. Rocznicę Męczeńskiej
Śmierci Księdza Jerzego Popiełuszki – Włocławek Tama

19.00 Projekcja filmu pt. „Popiełuszko. Wolność jest w nas"
Bydgoszcz (kościół pw. Świętych Polskich Braci Męczenników, ul. Księdza Jerzego Popiełuszki 3), Toruń (kościół pw. NMP, ul. Panny Marii 2), Włocławek (aula Seminarium Duchownego im. Kardynała Wyszyńskiego, ul. Prymasa Stanisława Karnkowskiego 3)

19.10.2009
18.00 Msza Święta w intencji beatyfikacji Księdza Jerzego Popiełuszki – Bydgoszcz – kościół pw. Świętych Polskich Męczenników ul. Księdza Jerzego Popiełuszki 2

20.45 Koncert pt. „Dobro Nieskończone" – Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Górsku, ul. Księdza Markiewicza 8
Po koncercie nastąpi przejście z kościoła pod obelisk upamiętniający uprowadzenie Księdza Jerzego Popiełuszki

BP KEP

ŹRÓDŁO :

banery
 
Designed by Templatka.pl | Copyright by SANCTI - Serwis Ewangelizacyjny