NOBISCUM AD CAELUM…

Wstąpmy do Ogrodu Pana

 

Dzisiaj w Kościele Katolickim przeżywamy wspomnienie NMP z Góry Karmel. O pojawieniu się szkaplerza w pobożności karmelitańskiej powiedziała w rozmowie z Marią Rachel Cimińską, Iwona Wilk radna prowincjalna Krakowskiej Prowincji Świeckiego Zakonu Karmelitów Bosych (OCDS).

(więcej…)

Exodus Młodych

„Exodus Młodych” to kontynuacja rozpoczętego w ubiegłym roku cyklu cnót boskich. Tegoroczny temat to też hasło pielgrzymki bł. Jana Pawła II z 12 czerwca 1999 r. w Zamościu. Dlatego w czasie spotkania wielokrotnie będziemy dziękować Bogu za dar jego beatyfikacji.

„Exodus Młodych” to cztery dni pod namiotami. Na młodzież czeka potężna dawka dobrej MUZYKI, ciekawe KONFERENCJE, piękne NABOŻEŃSTWA, wzruszające PANTOMIMY, fachowe WARSZTATY, trochę SPORTU i ZABAWY.

 

Zaprosiliśmy również kompetentnych GOŚCI, którzy pomogą nam zmierzyć się z tegorocznym tematem spotkania. Będą m.in.:

– RADOSŁAW PAZURA

– aktor. Grał w ponad 20 filmach kinowych oraz telewizyjnych, w kilkunastu serialach i teatrach telewizji. 24 stycznia 2003 r. przeżył tragiczny wypadek, który pozwolił mu zupełnie inaczej spojrzeć na swoje życie, wiarę, rodzinę. Jak sam przyznaje przeszedł prawdziwe nawrócenie i odnalazł Boga.

LECH DOKOWICZ – producent filmowy i operator kamer, mąż i ojciec piątki dzieci; związany ze środowiskiem „Frondy”, współtwórca imprez techno, porzucił tę działalność po odkryciu jej związków z praktykami okultystycznymi i satanistycznymi. Produkował dla niemieckich stacji telewizyjnych, a także dla polskiej telewizji Polsat, TVP1 i TVP2.

– MARCIN JAKIMOWICZ – redaktor

r Gościa Niedzielnego, pisarz, publicysta, żonaty, ojciec dwójki dzieci, absolwent prawa Uniwersytetu Śląskiego, redaktor Wydawnictwa św. Jacka, a

utor książek „Radykalni” i „Dziennik pisany mocą”, mieszka w Katowicach.

– o. RAFAŁ SZYMKOWIAK OFM Cap. – kapucyn z Krakowa, wykładowca w WSD w Krakowie, pracuje z młodzieżą trudną i subkulturami, współorganizator Spotkania Młodych w Wołczynie, uczestnik Ogólnopolskiej Inicjatywy Ewangelizacyjnej Przystanek Jezus, współautor wielu książek metodycznych do katechezy i autor wielu artykułów w czasopiśmie „Katecheta”: m.in. „Spowiedź jest spoko”, „Problemy bez ściemy”  czy „Ekstremalnie wypasione rekolekcje”.

Podczas tegorocznego spotkania młodzieży nie zabraknie też dobrej chrześcijańskiej muzyki. Koncertować będą takie zespoły jak: MALEO REGGAE ROCKERS (www.maleo.pl), SIEWCY LEDNICY (www.siewcy.lednica2000.pl) oraz ewangelizacyjny zespół ANIELSI (www.myspace.com/anielsi).

Podczas drugiej edycji zostanie też przeprowadzona akcja „Nie wstydzę się Jezusa”. Planujemy, by tegoroczne spotkanie było wzbogacone obecnością Mobilnego Muzeum Ja

na Pawła II.

Organizatorem „Exodusu Młodych” jest Duszpasterstwo Młodzieży Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej oraz Fundacja Pamięć i Tożsamość im. Jana Pawła II – Międzynarodowe Centrum Młodzieży w Lubaczowie. Patronat honorowy nad spotkaniem objął J.E. Ks. Bp Dr Wacław Depo.

Tym co przyciąga młodzież na spotkanie młodzieży EXODUS MŁODYCH jest klimat i atmosfera pełna modlitwy oraz przyjaźni, scalająca wiele młodych serc. Dlatego serdecznie Was zapraszamy! Więcej o programie oraz zapisach znajdziecie w Niezbędniku i na stronie www.exodusmlodych.pl.

IDEA

Pomysł na EXODUS MŁODYCH, czyli spotkanie młodzieży diecezji zamojsko-lubaczowskiej dojrzewał wolno od dłuższego czasu. Zaczęło się w 2009 r., kiedy ks. Jarek Kędra i ks. Piotr Spyra postanowili wypocząć po trudach roku szkolnego gdzieś na łonie natury. A że lubią wypoczywać z młodzieżą – zaprosili do tego wypoczynku młodzież ze swoich miejscowości, wspólnot i różnych znajomych. Tym sposobem spędzili tydzień w malowniczej miejscowości Wólka Biska k. Księżpola. Czas upłynął niesłychanie szybko. W planie dnia mieliśmy: modlitwy poranne,  Eucharystia,  sport (siatkówka, koszykówka, piłka nożna, kajaki), konferencja na na taki temat, jaki chciała młodzież, gry i zabawy zespołowe (dwa ognie, podchody, mafia, a nawet szachy xD), modlitwy, szkoła liturgiczna i szkoła śpiewu,  „klimaciaste” nabożeństwo wieczorne, śpiewy, ognisko, film i dyskusja, wycieczka. Grupa bardzo zżyła się ze sobą, również dzięki cudownym animatorom – harcerzom. Kilka razy udało się nawet spotkać w ciągu roku i powspominać razem przeżyte chwile. Był to również czas, gdzie każdy znalazł wreszcie trochę czasu, by pomodlić się, by tak naprawdę spotkać się z Bogiem i naładować duchowe akumulatory pozytywną energią ( w sensie – łaską Bożą) na kolejnych kilka miesięcy.

Dołączył do nas ks. Krystian Bordzań i postanowiliśmy wspólnymi siłami zrobić coś więcej – coś na wzór tego spotkania, tylko że na dużo większą skalę.  Zaprosić ciekawych gości, zespoły muzyczne i znacznie więcej młodzieży, zwłaszcza z grup i wspólnot modlitewnych naszej diecezji, choć nie tylko. To „coś” nazwaliśmy Exodus Młodych. Exodus to piękne biblijne słowo. Oznacza wyjście Izraelitów z niewoli egipskiej i wędrówkę przez pustynię. Każdy z nas (zwłaszcza młodych!) potrzebuje takiego czasu i miejsca exodusu, aby wyjść ze swoich słabości, nałogów, grzechów i nauczyć się wędrować prosto przez życie. Nie jest to wcale łatwe, dlatego chcemy się wzajemnie wspierać. Nie ma nic lepszego, niż spotkać na swojej drodze ludzi, którzy podobnie myślą, mają podobne ideały, ale też i borykają się z podobnymi problemami i wraz z nimiodkrywać działanie Boga w swoim życiu. Tego wszystkiego chcemy doświadczyć na naszym spotkaniu, które pobłogosławił i będzie wspierał Pasterz naszej diecezji – Ks. Bp Wacław Depo.

DLA KOGO TO SPOTKANIE?

Dla każdego, kto:

  • czuje się młody,
  • chce poznać ciekawych ludzi,
  • należy do jakiejś grupy religijnej, albo jest niezrzeszony 🙂
  • ma w sobie za dużo energii, albo jest w totalnej depresji
  • chce poznać Boga, nauczyć się modlitwy, zrozumieć swoją wiarę
  • chce spojrzeć na swoje życie inaczej i  zrozumieć w końcu siebie i innych
  • chce przeżyć rekolekcje, coś w sobie zmienić, pozbyć się swoich problemów  = nawrócić się
  • doświadczyć wielkiej miłości Boga oraz życzliwości i przyjaźni ludzi
  • ma 4 dni wolne pod koniec sierpnia
  • nie boi się spać w namiocie 🙂
  • wrócić do domu uśmiechnięty :):)

W JAKI SPOSÓB CHCEMY TO OSIĄGNĄĆ?

Mamy te swoje sposoby 🙂 A tak naprawdę, to nic nowego nie wymyślimy ponad to, co trwa w Kościele już od wieków. Są to wspaniałe drogi do nawrócenia. Cudowne, choć często nieodkryte skarby:
  • konferencje – na ważne, życiowe tematy, prowadzone przez ciekawych ludzi
  • świadectwa – nic tak nie przemawia do nas, jak człowiek, który doświadczył w życiu Boga i teraz dzieli się swoją historią
  • liturgia – piękna liturgia unosi człowieka prawie do nieba, zwłaszcza, jeśli zrozumiesz jej głębię, znaki, symbole
  • adoracja – gdy serce mówi do serca, jakże blisko jesteś wtedy Panie mój…
  • modlitwa – to przecież szczera rozmowa z kimś ukochanym, a nie klepanie paciorka 😉
  • nabożeństwa wieczorne – w naszym wykonaniu to będzie misterium spotkania człowieka z Bogiem
  • spowiedź – kiedy czujesz, że zrzucasz z siebie jakiś wielki ciężar, ogarnia cię wielka radość, miłość i pokój, bo wszystko można zacząć od nowa
  • śpiew – profesjonalni muzycy będą wprowadzać nas swoim śpiewem w przestrzeń sacrum
  • pantomimy, teatr – pomogą lepiej zrozumieć nas samych  i na długo utkwią w pamięci
  • rekwizyty i symbole – każde spotkanie będzie obracać się wokół głównego tematu. Podobnie jak na Lednicy – uczestnicy otrzymają jakiś gadżet związany z tematem przewodnim
  • koncerty – to, co tygryski lubią najbardziej 🙂 nie ma to jak wykrzyczeć się, poszaleć i potańczyć
  • i dużo, dużo więcej 🙂

KTO NAM POMAGA?

  • Wiele życzliwych osób i instytucji. Mamy wielkie nadzieje, że nasze spotkanie każdego roku będzie gromadzić coraz większą liczbę młodzieży z różnych wspólnot modlitewnych, ale również tych którzy dopiero będą chcieli po powrocie do domu włączyć się do jakiejś grupy w parafii. Dlatego zaprosiliśmy do współpracy przedstawicieli wszystkich większych ruchów modlitewnych, w których gromadzi się młodzież naszej diecezji.
  • Cieszymy się, że honorowy patronat objął nad nami Ks. Biskup Wacław Depo.
  • Mamy również wielu przyjaciół w mediach, którzy ciepło wyrażają się o naszej inicjatywie i pomagają nas zareklamować.
  • Szczególne podziękowania kierujemy do gospodarza miejsca – ks. Janusza Wyłupka, który udostępnia nam część swojej parafii i swojego wielkiego serca.
  • Niezwykle ważne są dotacje finansowe, dzięki którym możemy zorganizować to spotkanie. Pomaga nam w tym fundacja „Pamięć i tożsamość z Lubaczowa”.
  • Śpiewem zajmuje się zespół Anielsi z Lubaczowa – młodzi, ale niezwykle zdolni ludzie, którzy naprawdę mają talent 🙂

JAK BYŁO?

Oj działo się:) W 2010 roku było nas w Nowym Lublińcu blisko 500 osób z różnych zakątków naszej diecezji i nie tylko, a także prawie 150 gości. Gościliśmy Małgosię Kożuchowską, Jana Pospieszalskiego, ks. Tomka „Dzikiego” Źwiernika, Porozumienie, Anielsów, ks. Tomka Bazana, Violę Brzezińską, Anię Gradziuk i Jasia Mazurka.

 

WIĘCEJ INFORMACJI:

SERWIS SANCTI

WSPIERA MEDIALNIE EXODUS MŁODYCH 2011

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *