Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
wątpliwosci
Autor Wiadomość
Anonymous
Unregistered

 
Post: #1
wątpliwosci
czesc,
pisze w sprawie pewnych watpliwosci. od tak przegladalem jedno z onetowych forow, gdzie pojawil sie watek religijny. Otoz chcialem zapytac kogos kompetentnego, zeby wypowiedzial sie w pewnej sprawie. chodzi o tresc dekalogu, przytocze cytat za cytujacym z owego forum :
Cytat:Wtedy mówił Bóg wszystkie te słowa: << Ja Jestem Jahwe, twój Bóg, którym cię wywiódł z ziemi egipskiej, z domu niewoli.
Nie będziesz miał bogów innych obok mnie!Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego co jest w wodach pod ziemią!Nie będziesz się kłaniał przed nimi i nie będziesz im służył, ponieważ Ja Jahwe, twój Bóg, jestem Bogiem zazdrosnym, który karze występek ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia, okazuje zaś łaskę do tysiącznego pokolenia tym, którzy mię miłują i strzegą moich przykazań.
Nie będziesz wzywał imienia Boga twego, Jahwe, do czczych rzeczy, gdyż Jahwe nie pozostawi bezkarnie tego, który wzywa Jego imienia do czczych rzeczy.
Pamiętaj o dniu szabatu, aby go uświęcić.Sześć dni będziesz pracować i wykonywać wszystkie twe prace.Dzień zaś siódmy jest szabatem ku czci twego Boga Jahwe.Nie możesz przeto w dniu tym wykonywać żadnej pracy ani ty sam, ani syn twój,ani twój niewolnik, ani twoja niewolnica, ani twoja niewolnica, ani cudzoziemiec, który mieszka pośród twych bram.Bo w sześciu dniach uczynił Jahwe niebo, ziemię, morze oraz wszystko, co jest w nich, w siódmym zaś dniu odpoczął.Dlatego pobłogosławił Jahwe dzień szabatu i uznał go za święty.
Czcij ojca twego i matkę twoją, abyś długo żył na ziemi, którą twój Bóg, Jahwe, da tobie.
Nie będziesz zabijał.
Nie będziesz cudzołożył.
Nie będziesz kradł.
Nie będziesz mówił przeciw bliźniemu twemu jako świadek kłamstwa.
Nie będziesz pożądał domu bliźniego twego.Nie będziesz pożądał żony bliźniego twego, ani jego niewolnika, ani jego niewolnicy, ani jego wołu, ani jego osła, ani żadnej rzeczy, która należy do bliźniego twego >>.

po pierwsze chcialem wiedziec jak to jest w porownaniu z oficjalnym katechizmem, odnosnie :

* bog jest milosierny, laskawy, dobry, sprawiedliwy -> w dekalogu napisane, ze jest zazdrosny i ze karze za nieposluszenstwo,dla mnie to jest jakies takie... niekonsystentne

drugie pytanie : czy ktos moglby sprawnie, sensownie i porządnie wytlumaczyc mi jak to jesst z trojca przenajswietrza ? to jakas figura poetyczna, przenosnia, czy jak to jest ? zdaje sobie sprawe, ze ten temat byl pewnie na tym forum w kolko omawiany, ale ostatnio wlasnie zaczybam sie nad tymi wszystkimi rzeczami zastanawiac, a nie mam sily szukac. ciezko jest w to wierzyc, jesli nie wiadomo o co tak na prawde chodzi. jak dotad nikt tego mi nie wytlumaczyl.

trzecie pytanie : jak to jest ze spowiedzia. po co jest sakrament spowiedzi. czemu nie mozna bezposrednio porozmawiac z Bogiem ? czy to ma dzialac na zasadzie : wstydze sie wyznawac grzechy przed ksiedzem ( tak tak, przed ksiedzem, nigdy, przenigdy nie uwierze w to, ze ksiadz nie bierze w tym udzialu jako czlowiek , zawsze wydaje mi sie w spowiedzi jest pierwiastek ludzkosci, materialnosci i obcosci ksiedza jako istoty ludzkiej, przeciez przed nieznajomym ciezko sie otworzyc ) -> skoro sie wstydze, to wiecej tego nie zrobie ? od razu zaznacze, ze nie pisze tego prowokacyjnie. chcialbym po prostu znalezc proste i trafiajace do mnie odpowiedzi. z gory przepraszam za ten chaos, ale nie wiem sam jak to opisac. nagle opuscily mnie umiejetnosci 'pisarskie'. pozdrawiam.
25-10-2007 23:24
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
wątpliwosci - Anonymous - 25-10-2007 23:24
[] - jonasz 33 - 26-10-2007, 09:31
[] - Offca - 26-10-2007, 09:34
[] - jonasz 33 - 26-10-2007, 10:00
[] - Anonymous - 26-10-2007, 10:14
[] - Offca - 26-10-2007, 10:26
[] - Anonymous - 26-10-2007, 10:40
[] - gradzia - 26-10-2007, 21:20
[] - ddv - 26-10-2007, 22:22
[] - Anonymous - 26-10-2007, 23:54
[] - gradzia - 28-10-2007, 18:16
[] - Anonymous - 29-10-2007, 00:54
[] - gradzia - 29-10-2007, 21:13
[] - ddv - 01-11-2007, 20:53
[] - nieania - 02-11-2007, 23:10

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów