Forum Ewangelizacyjne e-SANCTI.net
Grzech pierworodny zmienił geny? - Wersja do druku

+- Forum Ewangelizacyjne e-SANCTI.net (http://e-sancti.net/forum)
+-- Dział: Ewangelizacja (/forumdisplay.php?fid=8)
+--- Dział: Ewangelizacyjna Pomoc (/forumdisplay.php?fid=22)
+--- Wątek: Grzech pierworodny zmienił geny? (/showthread.php?tid=3420)

Strony: 1 2 3


Grzech pierworodny zmienił geny? - Sivis Amariama - 05-04-2008 16:04

"Jesli Bóg zaprojektował człowieka, to znaczy że zaprojektował też jego DNA (zbiór genów) oraz zasady jakimi rządzi się genetyka.
Wobec tego, albo jego dzieło było nieudolne, że występuje w tym procesie tyle błędów ( a jeśli tak, to jego wina a nie człowieka ), albo te błędy zostały przez niego przewidziane ( a nie jest chyba tak ułomnym absolutem by mógł ich nie przewidzieć ) i postanowił je zostawić.
A ponieważ wszystko co stworzył, było dobre, to wszystko co jest uwarunkwane genetyczne, nie może być z natury złe, co najwyżej człowiek nie jest w stanie dostrzec w tym dobra. "

Bóg przewidział i zaplanował choroby genetyczne?


- Ks.Marek - 05-04-2008 16:39

Sivis Amariama napisał(a):Bóg przewidział i zaplanował choroby genetyczne?
Wszystko przewidział i zaplanował. Jednak ja nie widzę sensu w tym, by za wszelką cenę uwiarygadniać Boga dyscyplinami naukowymi. To zawsze będzie ze szkoda dla BOga i dla nauki też.


- Sivis Amariama - 05-04-2008 16:45

Cytat:Wszystko przewidział i zaplanował
Czyli Bóg chciał, żeby część ludzi rodziła się chora, niepełnosprawna czy homoseksualna*?





*Ok, nie wykazano że jest to kwestia genów, aczkolwiek biologicznych przyczyn wykluczyć się nie da; dziecko nie rodzi się jako tabula rasa.


- Ks.Marek - 05-04-2008 16:47

Cytat:Czyli Bóg chciał, żeby część ludzi rodziła się chora, niepełnosprawna czy homoseksualna*?
Kogo pytasz? Mnie, forumowiczów, czy Boga?


- Sivis Amariama - 05-04-2008 17:02

Jestem ciekawy stanowiska teologii katolickiej na ten temat, więc pytam ludzi zorientowanych (Księdza między innymi) Uśmiech

[Bóg niestety nie odpowiada]


- omyk - 05-04-2008 17:17

A może to człowiek przez własną głupotę (czytaj grzech) psuje swoje geny?
Jeśli ty palisz, w twoim DNA zachodzą mutacje. Połowę twojego genotypu odziedziczy twoje dziecko. Jeśli twoje dziecko nie powieli twojego błędu, jego potomek będzie już mniej obarczony skutkami twojego nałogu. Jeśli jednak powieli - będzie obarczony nimi w jeszcze większym stopniu. Czy nie ma w tym Bożej logiki?Uśmiech


- Ks.Marek - 05-04-2008 17:29

Cytat:[Bóg niestety nie odpowiada]
:shock: To ja mam do czynienia z kolejnym ateistą na tym forum?
http://nauka.wiara.pl/?grupa=6&art=1162051271&dzi=1162051160&katg=


- Sivis Amariama - 05-04-2008 18:06

Nie jestem ateistą.
Pytam Bga - jeśli odpowiada, odpowiada tak, że nie jestem w stanie dorzeć albo zrozumieć tej odpowiedzi. Co ja za to mogę?

[ Dodano: Sob 05 Kwi, 2008 18:35 ]
Cytat:http://nauka.wiara.pl/?gr...162051160&katg=
Nie znalazłem tam odpowiedzi na oje pytanie;/


- Ks.Marek - 05-04-2008 19:20

Cytat:Nie jestem ateistą.
Pytam Boga - jeśli odpowiada, odpowiada tak, że nie jestem w stanie dojrzeć albo zrozumieć tej odpowiedzi. Co ja za to mogę?
Wiem Uśmiech
Jednak: formułujesz zdania jakby miało być przeciwnie;
Wiedzieć powinien każdy, że pytanie o tego typu problemy, to pytanie "skąd zło"?
Wiedząc zaś, że Bóg jest Miłością rozlewającą się ponad wszelką miarę, trzeba umieć przyjąć w wierze twierdzenie, iż Bóg dopuszcza zło w świecie, ponieważ ma w tym jakiś plan. To zaś zdanie powinno pokierować nas do poszukiwania Bożej woli, a więc do odgadywania, rozpoznawania życzeń Pana Boga, których On od nas oczekuje, że je spełnimy.
Finalnie zaś: genetyka to coś, co stworzył człowiek, odkrył, nazwał i bada to. Nie potrzeba wiele, by dojrzeć, iż za genetyką, medycyną i innymi dyscyplinami naukowymi stoi człowiek. Genetycy/medycy/patolodzy/etc badają, odkrywają i leczą to, co człowiek zepsuł. Raz wskutek grzechu pierworodnego, dwa - dalej w optyce GP - psuje poprzez niszczenie środowiska, eksperymenty medyczne, etc.
Czy rozumiesz, o co mi chodzi?


- Sivis Amariama - 05-04-2008 19:29

Tak, i tak też odpowiadam moim adwersarzom. Ale ich to nie zadowala, i dobrze to rozumiem, bo mnie też nie zadowalało i dalej chyba nie zadowala;/


- Ks.Marek - 05-04-2008 19:36

Nie argumentu się w rzeźnictwie muzyką, a w budownictwie technologia pozyskiwania sztucznego uranu.
Podobnie w dziedzinie wiary: Boga trzeba udowadniać na tym polu, na jakim się dokonuje wchodzenie w relacje z Nim. Inaczej to wygląda u duchownego, inaczej u piekarza, jeszcze inaczej u chemika, a zupełnie z innej beczki u na przykład fizyka.

Owszem, można sie posługiwać analogiami z róznych dyscyplin naukowych, i nie tylko. Ale to zawsze ana-logia. A więc mówienie o nie-podobieństwie


Re: Grzech pierworodny zmienił geny? - Terebint - 06-04-2008 13:31

Sivis Amariama napisał(a):Bóg przewidział i zaplanował choroby genetyczne?
Nie wiem, czy grzech zmienił geny, ponieważ rośliny i zwierzęta również mają niedoskonałe DNA.


- nieania - 06-04-2008 13:38

Sivis Amariama napisał(a):Bóg przewidział i zaplanował choroby genetyczne?
Mam prośbę zanim cokolwiek więcej napiszesz w tym temacie przestudiuj genetykę. Bo widzę, że posiadasz zbyt małą wiedzę, by podejmować polemikę w tym temacie.


- PS - 06-04-2008 13:43

a co nie tak napisał? Bóg jest wszechmocny i wszechwiedzący. Choroby genetyczne były zanim człowiek w ogóle wymyślił pojęcie genetyki. Więc Bóg po pierwsze przewidział i po drugie zaplanował choroby genetyczne. Nie ma tu o czym dyskutować. Można z kolei ciągnać powieloną potysiąckroć gadkę, "czemu Bóg pozwala na to?"


- Sivis Amariama - 06-04-2008 20:43

nieania, Kotku, przeczytałem więcej książek na ten temat niż Tobie się śniło. Nie ograniczam się, jak Ty, do podręcznika od biologii Szczęśliwy