Forum Ewangelizacyjne e-SANCTI.net
Czytanie,Medytacja,Modlitwa,Kontemplacja i Dzialanie. - Wersja do druku

+- Forum Ewangelizacyjne e-SANCTI.net (http://e-sancti.net/forum)
+-- Dział: Ewangelizacja (/forumdisplay.php?fid=8)
+--- Dział: Ewangelizacyjna Pomoc (/forumdisplay.php?fid=22)
+--- Wątek: Czytanie,Medytacja,Modlitwa,Kontemplacja i Dzialanie. (/showthread.php?tid=2992)



Czytanie,Medytacja,Modlitwa,Kontemplacja i Dzialanie. - Anna100 - 26-11-2007 15:25

Chce poruszyć tutaj Sprawe Pisma Świętego w naszym codziennym życiu.
Jak wygląda u Was branie Pisma Św. do ręki w tygodniu i w Niedziele lub Święta?czy staracie się przystępować do Pisma Św. poprzez przygotowanie do Lectio Divina?czy potraficie wziąść publicznie do ręki Pismo Święte i je czytać,medytować,modlić się Nim i kontemplować Je?czy w Waszych rozmowach z innymi ludzmi potraficie wziąść do ręki Pismo Św. i na Nim opierać swoje argumenty?Czy wogóle potraficie z innymi ludzmi rozmawiać o Bogu na podstwie Pisma Św. posługując się fragmentami Słowa Bożego?jak wygląda Wasze czytanie,medytacja,modlitwa i kontemplacja Słowa Bożego?a może pojawiają się w Was opory przed wzięciem Pisma Świętego do ręki?dlaczego tak trudno jest nam Słuchać Słowa Bożego w Kościele w trakcie mszy św. lub na spotkaniach grup Parafialnych?jak wygląda Wasze otwarcie się na Słowo Boże?.
Zapraszam do dyskusji nad tymi pytaniami i zapraszam do wspólnego dzielenia się tym.


- motylek - 27-11-2007 13:15

Anna100 napisał(a):Czy wogóle potraficie z innymi ludzmi rozmawiać o Bogu na podstwie Pisma Św. posługując się fragmentami Słowa Bożego?
ostatnio mi się udało co zostało skomentowane: zamiast na matmę idź na teologię :mrgreen:
Anna100 napisał(a):czy potraficie wziąść publicznie do ręki Pismo Święte i je czytać,medytować,modlić się Nim i kontemplować Je?
nie jest to dla mnie problemem, ostatnio czytałam Księgę Wyjścia w Urzędzie Miasta czekając godzinę w kolejce, al muszę przyznać, że dużo trudniej skupić się nad czytanym fragmentem
Anna100 napisał(a):Jak wygląda u Was branie Pisma Św. do ręki w tygodniu
staram się sięgać do niego codziennie, choć nie zawsze mi wychodzi


- Rachel - 27-11-2007 18:27

Ja to raczej nie biore sie za czytanie w miejscach nie-odopowiednich :- Wole nie rzucając się w oczy np.odmówic rózaniec [czyli Słowo Boże w tym też jest obecne] Uśmiech
Słowo Boże towazyszy mi cały czas, poprzez modlitwe brewiarzową jak i lectio devina każdego dnia. A jeżeli się uda , to równiez wchodzi w gre msza swieta w ciągu tygodnia.
Zauważyłam że jest więcej Słowa w czynie ... a mniej w mowie [chodzi o przytaczanie konkretnych fragmentów w rozmowe z osobami nie-chętnymi do słuchania]. Uważam , że nie zawsze cytowanie PS ma sens, gdyż przykład więcej powie aniżeli recytacja.


- nieania - 27-11-2007 19:31

Anna100 napisał(a):Jak wygląda u Was branie Pisma Św. do ręki w tygodniu i w Niedziele lub Święta?
Podchodzę do półki na którym leży Pismo Św., wyciągam rękę, chwytam je i zdejmuję z półki, potem kładę na kolanka.... :mrgreen: A tak na serio, to:
Anna100 napisał(a):czy staracie się przystępować do Pisma Św. poprzez przygotowanie do Lectio Divina?
Nie najczęściej to spontan, choć zawsze zanim zacznę czytać,to się muszę trochę uspokoić i wyciszyć.
Anna100 napisał(a):zy potraficie wziąść publicznie do ręki Pismo Święte i je czytać,medytować,modlić się Nim i kontemplować Je?
Jasne, zawsze i wszędzie... czasem w taki sposób najłatwiej odciąć się od ludzi, którzy obok dyskutują o jakichś bzdurach, a ja się nudzę....
Anna100 napisał(a):czy w Waszych rozmowach z innymi ludzmi potraficie wziąść do ręki Pismo Św. i na Nim opierać swoje argumenty?
Rzadko jak z kimś rozmawiam mam pod ręką Pismo Św. Jeśli już jest rozmowa, w której aby coś argumentować potrzeba Pisma Św., to cytuję z pamięci.
Anna100 napisał(a):Czy wogóle potraficie z innymi ludzmi rozmawiać o Bogu na podstwie Pisma Św. posługując się fragmentami Słowa Bożego?jak wygląda Wasze czytanie,medytacja,modlitwa i kontemplacja Słowa Bożego?
Z tym różnie bywa, ale często mi się to udaje.
Anna100 napisał(a):jak wygląda Wasze czytanie,medytacja,modlitwa i kontemplacja Słowa Bożego?
Kompletne odcięcie się od wszystkiego, co na zewnątrz i skupienie się tylko na tym co czytam, na tym,co chce mi powiedzieć Bóg, dlaczego właśnie to i właśnie teraz.... Jak czytam Pismo Św. i je rozważam to odnoszę je do swojego życia i swoich problemów, jak medytuję myślę tylko o mojej relacji z Bogiem, o Nim o tym kim On dla mnie jest, o Jego wielkości,miłości i uwielbiam Go za wszystko.
Anna100 napisał(a):dlaczego tak trudno jest nam Słuchać Słowa Bożego w Kościele w trakcie mszy św. lub na spotkaniach grup Parafialnych?
Bo mamy na głowie masę problemów,które akurat w tym momencie musimy przemyśleć. Bo jesteśmy rozpraszani, bo nie zależy nam na tym zbytnio...
Anna100 napisał(a):jak wygląda Wasze otwarcie się na Słowo Boże?.
Gdy Go słucham nie istnieje dla mnie nic innego.


- Dunia - 27-11-2007 23:00

Anna100 napisał(a):Jak wygląda u Was branie Pisma Św. do ręki w tygodniu i w Niedziele lub Święta?
Codziennie czytam Pismo Święte...
Anna100 napisał(a):Czy wogóle potraficie z innymi ludzmi rozmawiać o Bogu na podstwie Pisma Św. posługując się fragmentami Słowa Bożego?
W sumie to ostatnio dużo zaczełam rozmawiac o Bogu z ludzmi, którtch tak na prawdę nie znam- nie znałam... ale powoli poznaje Uśmiech
Anna100 napisał(a):czy potraficie wziąść publicznie do ręki Pismo Święte i je czytać,medytować,modlić się Nim i kontemplować Je?
Hmmm akademik chyba należy do miejsc publicznych... Uśmiech


- jonasz 33 - 27-11-2007 23:12

Ja staram sie codziennie czytać Biblię,a rozmowy o Bogu na podstawie Pisma Św. żaden problem , w moim zakładzie pracy jest nas 4 z jednego zboru więc staramy sie w czasie pracy rozmawiać i pokazywać kolega z pracy że życie wg. biblijnych zasad jest wykonalne i nie wiąże się od razu z RM i o.T.Rydzykiem (przynajmniej tak mi zarzucił ostatnio jeden z kolegów, nazywając mnie moherowcem i miłośnikiem radia maryja) Duży uśmiech Duży uśmiech Duży uśmiech Duży uśmiech Duży uśmiech


- Rachel - 28-11-2007 00:45

Dunia napisał(a):Hmmm akademik chyba należy do miejsc publicznych...
Raczej tak Duży uśmiech
Ale przyznam szczerze, że ludki wiedzą [widać , bo mam ikone powieszoną], że jestem osobą wierzącą. Ale pomimo to staram się poczekać aż bedą spać aby np. odmówić brewiarz.
Oczywiście rano , to inna para kaloszy, bo zawsze ktoś może wpaść, ale jak widzą to potrafią zachować się ok. Uśmiech


- Dunia - 28-11-2007 14:35

Tzn. Ja też na początku miałam pewne opory... :/ ( także rozumiem Ciebie ) ale teraz już wyjmuję Biblię kiedy chcę i czytam... czasem nawet zostawiam w widocznym miejscu.


- Anna100 - 28-11-2007 17:13

u mnie ostatni okres bywało różnie z braniem Pisma Św. do ręki,z czytaniem Go,medytowaniem i kontemplowaniem.Czułam poprostu opór jak chodzi o branie do ręki Pisma Św.nawet jak próbowałam to siedziałam nad Nim bezmyślnie,moje myśli odpływały gdzieś indziej,nie potrafiłam się skupić i wyciszyć wewnętrznie.
Jednak w przełamaniu mi pomogli mi Moi Przyjaciele,którzy zmobilizowali mnie do działania.Teraz od tygodnia jak jestem po Spowiedzi Św.Generalnej w moim życiu u O.Kapucynów w Bydgoszczy,to biore Pismo św. do ręki codziennie.Poprostu wtapiam się w Nie cała,staram się moją medytacje i kontemplacje Słowa Bożego przemieniać w moją osobistą modlitwe do Pana Boga,MB i Świętych.
Pozwalam sobie umieścić tutaj link do mojej stronki na której znajdziecie kawałek mojej medytacji i kontemplacji Słowa Bożego-poprostu kawałek mnie:
http://ewangelizacja.blog.onet.pl
chce w najbliższych dniach powrócić do umieszczania tam mojej obecnej medytacji i kontemplacji Słowa Bożego,bo od września do dnia obecnego miałam małą przerwe na tej stronce z powodu mojego złego stanu zdrowia(serducho,nadciśnienie,cukrzyca insulinozależna typu I,niedokwistość aplastyczna szpiku kostnego)


- nieania - 28-11-2007 17:50

Wow!!! jesteś Ewangelizatorem na Lednicy.... Uśmiech Super!!! A twoje rozważania są całkiem ciekawe.... Uśmiech


- Rachel - 28-11-2007 20:33

Dunia, o jakich opory ci chodzi?
Osobiście dla mnie nie jest trudnościa , tylko uważam że nie ma sensu wiara na pokaz ... Uśmiech czyli wybieram takie pory aby mieć cisze , aby nie wpakował mi sie ktoś.
Ale nie chodzi o jakikolwiek wstyd, opór.


- Annnika - 28-11-2007 20:54

Dunia napisał(a):Tzn. Ja też na początku miałam pewne opory...

Witam w klubie...

Myślę, że po kursie nam którym będziemy nam się poprawi Język